Alt Yapı İşletmecisinin Görev Ve Sorumlulukları

OKTH  Bir çeşit telsiz kullanım  hizmetinin genel adıdır. Türkiye’deki telsizleri ve frekansları inceleyen kurum, T.C. Bilgi Teknolojileri Ve İletişim kurumudur. Limited şirketleri OKTH işletmecisi olmak için bu kuruma başvurarak, frekans talebinde bulunmaktadır. Kurum uygun gördüğü firmalara talebine göre bölgesel ve yerel olarak yetki belgesi vererek, frekans tahsis etmektedir. Yetki verilen firmalar almış oldukları bölgesel ve yerel yetkiye bağlı olarak her yıl sonunda BTK kurumuna ödeme yapmaktadır.

Yetkili firma Btk kurumunun kendisine tahsis etmiş olduğu frekanslarla, lisanslı telsizleri yasal olarak kullanıma uygun hale getirir ve çekim mesafesinin yeterli gelmediği  durumlarda alt yapı kurulumu yaparak hizmet vermektedir . Müşteri taleplerine ve yapılan saha keşif çalışmasına bağlı olarak bir veya birden fazla röle altyapısı kurularak geniş alan haberleşme imkanı sunulur. Haberleşme mesafesi yeterli ise lisanslı telsiz kullanımı yasal hale getirebilmek için BTK kurumuna gerekli evraklar gönderilerek bilgi verilmektedir.

Alt yapı haberleşme sistem kurulumunda genel olarak kullanılan malzemeler, röle, kablo, duplexer ,anten, anten kablosu, güç kaynağı, konnektör v.b dir. İşletmeci firma, kurulumunu yaptığı alt yapı sistemindeki röle cihazını satması kesinlikle yasaktır.Kablo,anten v.s gibi yardımcı maddeler abonenin isteğine bağlı olarak satışı yapılabilmektedir, fakat röle cihazının satılması veya alınması devlet kurumları da dahil olmak üzere yasaktır.

Okth işletmecileri 5809 sayılı elektronik haberleşme kanuna uymak zorunda olup, her yıl başında BTK kurumuna alt yapı ve abone sayısını bildirmekle yükümlüdür.Ayrıca Aboneler ve abonelerin telsiz sayıları ile ilgili de 3 ayda bir BTK kurumuna bildirmekle yükümlüdür. Yetkili işletmeci firma faturalarında , BTK kurumunun www.btk.gov.tr sitesinde yer alan kurum ücretleri ile birebir aynı olmalı ve faturada her kalem  ayrıntılı belirtilmelidir..Bu ücretler 4 kalemdir.Bunlar;

1-Btk röle frekans ücreti

2-Btk simpleks frekans ücreti

3-Btk ruhsat ücreti

4-Btk sabit,merkez, telsiz ruhsat ücreti şeklindedir.

İşletmeci tarafından düzenlenen faturalarda, Röle kullanım hizmet bedeline 13/09/ /2004 Tarihli T.C Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğünce tebliğ edilen Giderler Vergileri Sirküleri /4 Kısım 2.1-Özel İletişim Vergisinin Konusu Hükmünün (a) bendi gereği %25 özel iletişim vergisi ilave edilmektedir. Btk kurum ücretlerinde kdv veya öiv yoktur.

Bir firmanın Btk kurumundan yetkili olup olmadığına yada hangi bölgelerde yetkisi olduğuna   http://yetkilendirme.btk.gov.tr/Yetkilendirme/isletmeci-arama.xhtml adresinden kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı aboneye talebi doğrultusunda teklif gönderen işletmeci firmalar, fiyat teklifinde btk kurum ücretlerini kalem kalem belirtmeli, konuyla ilgili detaylı bilgi vermelidir.İşletmeci firma frekans ve alt yapı desteği sağladığı firmalara her yıl başında kaşe/imzalı BTK cihaz bildirim formu göndererek bilgilendirmelidir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir