Dijital telsiz nedir ve avantajları


Motorola Dijital Telsiz Kullanmanın Avantajları

Profesyonel lisanslı çift yönlü analog telsizler, özellikle acil durumlarda ve operasyonlarda iletişim kurmak için yıllardır kullanılıyor. Güvenlik birimleri, üretim istasyonları, lojistik sektörü, şantiyeler gibi pek çok alanda gerek güvenli olmaları, gerek pratik olmaları ve gerekse fonksiyonel olmalarıyla tercih edilen çift yönlü el telsizleri, teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık analogdan dijitale doğru evrilmeye başladı. Görünen o ki, gelecekte analog telsiz kullanımı daha da azalacak. Çünkü dijital telsizlerin analog telsizlere kıyasla pek çok avantajı bulunuyor.

İşte bu avantajlardan bazıları:
1- Gürültü İptali ve ses kalitesi:
Motorola Dijital telsizler, kullanıcının bulunduğu ortamdaki harici gürültüleri iptal edebiliyor. Bunu gerçekleştirmek için ise Codec bileşenleri ve diğer modern teknolojiler kullanılıyor. Dijital telsizlerdeki bu özellik sayesinde özellikle fabrika, şantiye, hava alanı gibi gürültülü ortamlarda çalışan personelin birbirleriyle sorunsuz ve net olarak iletişim kurmaları sağlanabiliyor. Analog sistemlerde mesafe arttıkça, yani kapsama alanının sonlarına gidildikçe sinyal gücü düşüyor, ama geri plandaki ses seviyesi aynı kalıyor. Oysa dijital sistemlerde mesafe değişse de ses kalitesinde bozulma olmuyor.

2- Sadece ses değil data gönderimi:
Analog telsizlerde radyo dalgaları üzerinden sadece ses gönderilebilirken, dijital sistemlerde daha geniş imkanlar bulunuyor. Günümüz dijital telsiz teknolojisi kısa mesaj ve e-posta gönderimine de olanak tanıyor. Üstelik yakın gelecekte dijital telsizlerin fotoğraf da iletebileceği öngörülüyor.

3- Hem analog, hem dijital sisteme uygunluk:
Bütün dijital telsizler aynı zamanda analog sistemde de çalışabiliyor. Kullanıcıların elinde var olan analog telsiz sistemlerinin kademeli olarak dijital sistemlere geçebilmesi olanağı bulunuyor.

4- Ses kaybı olmadan güvenli iletişim:
Analog sistemdeki telsizlerde dijital sistemlere nazaran daha çok ses kaybı yaşanıyor.

5- Daha geniş bant aralığı:
Dijital telsiz sistemleri daha geniş bant aralığında çalıştığı için 12.5 kHz kanalda iki ayrı kanal barınabiliyor. Bu da kullanıcılara düşük lisanslama ve ekipman maliyeti avantajı getiriyor.

6- Daha uzun pil ömrü:
Dijital telsizlerin batarya ömrü analog telsizlerden daha fazla ve bu da beraberinde daha yüksek verimliliği getiriyor.

7- Grup araması:
Dijital telsizler aracılığıyla sadece bireysel değil, grup aramaları da yapılabiliyor. Kullanıcı bu grupları tanımlayabiliyor.

8- Dijital uygulamalardan yararlanabilme:
Dijital teknolojinin en önemli avantajlarından olan dijital uygulamalar, kullanıcıya pek çok kolaylık sağlıyor. Bu sayede kısa mesaj alma-gönderme, barkod okuma, konuma dayalı hizmetler gibi çok farklı fonksiyonlardan yararlanmak mümkün olabiliyor.