Telsiz Röle Alt Yapılı Sistem Nedir?

Röle alt yapı sistemi; Lisanslı telsizlerin , görüşme mesafesinin yeterli gelmediği durumlarda, aktarıcı sistem görevi  gören röle aktarıcı sisteminin kurularak haberleşme   sağlanmasıdır.

Röle cihazı tekrarlayıcı görevi görmektedir. Yani telsizlerin antenden antene çekim mesafesinin yeterli gelmediği noktalarda, Röle gönderme yapan telsizden aldığı sinyali karşı taraftaki telsizlere iletir.

 Çok katlı büyük binalarda, bu binaların yer altına inen  bodrum katlarında, açık alanlarda, yol inşaat projelerinde, maden sahalarında, şehir içi haberleşmede, devlet kurumlarının kendi arasında haberleşmesinde v.b bir çok sektör ve işletmede röle alt yapılarına ihtiyaç duyulmaktadır. En önemli tercih nedenlerinden biri ise; doğal afetlerde baz istasyonların çökmesi ve sadece telsiz sistemin çalışması, acil durumlarda anlık haberleşme isteği olarak ta sıralayabiliriz.

Röle alt yapısında kullanılan röle cihazının, devlet kurumları da dahil olmak üzere satılması ,satın alınması kesinlikle yasaktır.  Örneğin; cep telefonunuzun  baz istasyonunu nasıl satın alamıyorsanız, röle cihazını da satın alamazsınız. Röle alt yapı  sistemi ekipmanlarından olan kablo, anten, dublexer, konnektör  ve benzeri  malzemeler  istenirse kullanıcı tarafından  satın alınabilmektedir. Çok yüksek katlı ve ekstra büyük alanlarda tek röle alt yapı sistemi de yeterli gelmeyebilir. Röle alt yapı sistemleri dijital ve analog şeklinde ikiye ayrılmaktadırlar.

Röle alt yapı kurulumu, bu konuda yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir