Telsiz Herşeydir

Haberleşme ağına getirilen pek çok yenilikle unutulmaya yüz tutan telsiz, aslında unutulacak en son haberleşme sistemidir.

Çalışılan iş durum ve şartlarına göre telsizin olmaz sa olmaz olduğu alanlar ;inşaat şantiyeleri, güvenlik şirketleri, havalimanları, belediyeler , fabrikalar gibi bir çok işetme sayılabilmektedir.Bu işletmeler telsiz sistemi ile tanışmış , uzmanlaşmış ve kullanımını iyi bile sektörler arasındadır.

Son teknolojik özellikle donatılmış cep telefonları, ileri sistem internet ağları ve bunun gibi pek çok sistem günümüz insanlarının çoğunluğu tarafından kullanılmaktadır.Her hangi bir afet durumunda ise bu cihazlar kilit olmakta ve kaos yaşanmaktadır.Bu tür durumlarda tek iletişim kurulabilecek  araç telsizdir.Bu nedenden dolayı  akut, can kurtaran, itfaye, belediye gibi önemli kuruluşlar telsiz kullanmaktadırlar.

Telsizleri kullanım alanlarına göre pek çok markaya ve  özelliği ayrılmaktadırlar.Sistem olarak ta analog, dijital  olarak ayrılmaktadırlar. Analog telsizler lisanssız ve herkesin kullanabileceği telsizlerdir.Lisanlı telsizler ruhsat gerektiren ve röle üzerinden görüşme sağlanan cihazlardır.Gelişmiş ve son teknoloji ile donatılmış telsizler özellikleri ile sizi şaşırtabilirler.Onlarda artık cep telefonları gibi mesaj gönderilmekte ve alınmakta, ortam dinlemesi yapılmakta, telsiz kaybolduğunda onu devre dışı bıraka bilmektesiniz.Tıpkı bir telefon gibi değil mi. Fakat onu ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi her durumda çalışabiliyor olması, daha sağlam ve daha güvenli olması, hızlı ve pratik olması gibi bir çok özellik sayıla bilmektedirler.

Çalışma şekline ve üretim şekline göre de bazı özel telsizler üretilmiştir.Örneğin; patlayıcı madde üreten bir işletme normal bir telsiz kullanamaz.Çünkü; hem yasal değildir hemde iş güvenliği açısından uygun değildir.Patlayıcı emniyetli exproof veya atex sertifikasına   sahip telsizler kullanılmalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir